Rodinné Povinnosti

This page was last updated on: 2023-12-23

Otcovská dovolenka

Otcovská dovolenka nie je zakotvená v slovenskej legislatíve. Zamestnávatelia nemajú povinnosť poskytovať platené alebo neplatené voľno otcovi po narodení dieťaťa. Zamestnávateľ jevšak povinný poskytnúť otcovi platené voľno v čase pôrodu jeho dieťaťa na dobu potrebnú na prepravu matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť. V súvislosti so starostlivosťou o novorodenca, otcovia majú nárok na rodičovskú dovolenku v rovnakom rozsahu ako materská dovolenka za predpokladu, že sa otec stará o novorodenca.

Podľa nových zmien a doplnení Zákonníka práce má otec v rámci starostlivosti o novorodenca nárok na 28 týždňov otcovskej dovolenky odo dňa narodenia dieťaťa. Slobodný otec má nárok na 31 týždňov otcovskej dovolenky a v prípade starostlivosti o dve alebo viac detí sa nárok predlžuje na 37 týždňov.

Ak dieťa zomrie pred dosiahnutím jedného roka, počas toho, keď je žena na materskej alebo otec na otcovskej alebo rodičovskej dovolenke, táto dovolenka sa mu udelí na dva týždne odo dňa smrti dieťaťa.

(§141.3.b, 166 & 168 Zákonníka práce č. 311/2001)

Rodičovská dovolenka

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť žene alebo mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku, až kým dieťa dovŕši tri roky veku. Ak si nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžaduje osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene alebo mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šestich rokov veku dieťaťa. Minimálna dĺžka rodičovskej dovolenky musí byť jeden mesiac a zamestnanec musí písomne informovať zamestnávateľa najmenej jeden mesiac vopred.

Ak zamestnanec nemôže využiť svoju dovolenku na materskú, otcovskú alebo rodičovskú dovolenku do konca nasledujúceho kalendárneho roka, zamestnávateľ mu umožní využiť nevyužitú dovolenku po skončení príslušnej doby dovolenky.

Osoba zabezpečujúca riadnu starostlivosť o dieťa do troch rokov má nárok na rodičovský príspevok vo výške 213,2 Eur mesačne. Jedná sa o sociálnu dávku, ktorú vypláca štát. Ak sa riadne stará o to isté dieťa viac oprávnených osôb, nárok na rodičovský príspevok má len jedna oprávnená osoba určená podľa ich dohody. Ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo je zverené do náhradnej starostlivosti, poskytuje sa táto dávka do šiestich rokov veku dieťaťa. Ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dve a viac súčasne narodených detí, rodičovský príspevok sa zvyšuje o 25%. Rodičovský príspevok sa zníži na 50% uvedenej sumy, ak oprávnená osoba nedbá najmenej tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky ďalšieho dieťaťa v jej starostlivosti.

Po rodičovskej dovolenke musí zamestnávateľ povoliť zamestnancovi návrat do pôvodného zamestnania a pracoviska. Ak to nie je uskutočniteľné, zamestnávateľ musí poskytnúť alternatívne zamestnanie v súlade s pracovnou zmluvou.

(§109, 113, 157, 166.2-4 Zákonníka práce č. 311/2001; §1-4 Zákona o rodičovskom príspevku č. 571/2009)

Flexibilné formy pracovného času pre pracovníkov s maloletými deťmi

Zamestnávatelia sú povinní zohľadniť potreby tehotných žien, žien a mužov, ktorí sa neustále starajú o deti pri prideľovaní zamestnancov na pracovné zmeny. Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, môžu vykonávať prácu nadčas alebo pracovnú pohotovosť len aks tým súhlasia.

Ak tehotná žena alebo rodič, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, požaduje úpravu pracovnej doby alebo úpravy týždenného harmonogramu, zamestnávateľ tomu musí vyhovieť, pokiaľ neexistujú vážne prevádzkové dôvody. Ak rodič, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako osem rokov, žiada o prácu na diaľku alebo prácu z domu na účely starostlivosti o deti, zamestnávateľ mu musí v primeranej lehote poskytnúť písomnú odpoveď, berúc do úvahy úlohy zamestnávateľa aj oprávnené záujmy zamestnanca.

Zdroj: § 164 Zákonníka práce č. 311/2001

Legislatíva upravujúca pracovné podmienky

  • Zákonník práce č. 311/2001, znenie od 1. 1. 2017. / Labour Code No. 311/2001, amended in 2017
null
Loading...